A szeptemberi özönvíz meteorológiai háttere
Mindenkinek feltűnt, hogy szeptember első 4 napjában szinte mindig esett az eső. Nos ennek az oka egy augusztus végén kialakult az Atlanti óceán feletti légköri zavar miatt egy örvény, amit az erős nyugati áramlás besodort Európába. Ez eddig még nem szokatlan, de az óceán felől érkező nyugati áramlat megszűnt, emiatt az örvény mozgása lelassult, majd az Alpok felett (Ausztria) megakadt, így a ciklon előoldalára kerültünk. A képződmény útja során hidegörvénnyé vagy másik nevén hidegcseppé vált.
Az előoldal hatását először augusztus 31.-én észlelhették a figyelmesebbek: délután szinte derült volt az ég, de este gomolyfelhők képződtek, ami egyértelműen utalt a kialakulóban lévő helyzetre. Szombat reggelre az egyébként délután jellemző gomolyok az éjszaka során magasra törtek, amihez szintén az örvény előoldali hatásából eredő nedves, labilis levegő volt szükséget. A Somlót már reggel elérte egy zivatarcella kb 10-15mm csapadékkal és erős villámtevékenységgel. Átmeneti "nyugalom" után délután 14 óra felé Apácatornát egy igen intenzív zivatargóc érte el, amiből 70 mm (!!!) csapadék hullott le kb másfél óra alatt, szintén intenzív villámlás közepette, több villám is bevágott. Apácatornán, Szentimrefalván és Veszprémgalsán elment az áram. Veszprémgalsa egy részén és Apácatornán aznap este kijavították a hibát, de Imrefalván és Veszprémgalsa bizonyos részein másnap délutánig szünetelt a szolgáltatás. A délutáni vihar Ajkát erős széllel érte el, Veszprémben jég is volt. Este újabb vihar jött, ezúttal 14mm esővel, éjjel pedig további 20 mm esett le. Délután 20 °C körüli maximumok voltak, míg a nyírségben és a teljes Tiszántúlon 35°C-os nyár tombolt. Az átlagos szeptemberi csapadékösszeg 40-50 mm, tehát ennek a duplája hullott csak szombaton!
Vasárnap kissé megnyugodott a légkör, de a zárt felhőzetben beágyazott záporgócok tarkították a napot. Hétfőn sem volt sok csapadék, 7 mm-rel zárult a nap egy zivatar nyomán . A feketeleves ekkor jött: A hidegörvény örvénylése miatt a zivatarok D-É irányban mozogtak, a keddi eső pedig délkeleti irányből jött. Kedd hajnalban egy zivatar után eleredt az eső, ami csak esett, esett és esett. Az alapból is intenzív esőt beágyazott záporok kísérték, néha az ég is megdörrent. délutánig 67 mm eső esett le a 15°C-os hűvös időben, így csaknem 200 mm-rel zárult le ez a periódus, ami az évi csapadékösszeg egyharmada, miközben keleten a nyírségben néhol egy csepp sem esett, az alföldön is inkább zivatarok voltak. A rengeteg vizet a patakok sem bírták, a Gaja patak Bakonycsernyét öntötte el szombaton, Tapolcán a Séd tarolt, Herenden is árvíz volt, a Torna pedig TELJES SZAKASZÁN áradt. Kiöntött Ajkán is, alsóbb szakaszain pedig valóságos folyóvá duzzadva öntött el több szántóföldet, rétet. A hidegörvény aztán legyengült, de a légköri nedvesség megmaradt, így a felhőzet átgomolyosodva többfelé okozott még szerdán záporokat megyénkben, viszont kellemes, nyárutói időben volt részünk, ami a héten meg is marad, szombaton lehet legfeljebb néhol zápor, de az ég is megdörrenhet.
(A hidegörvény vagy hidegcsepp egy, a körülötte lévő levegőnél hidegebb ciklon, amelynek a felszínen néha nincs ciklonra utaló forgása vagy nyomási centruma, de magasabban ( kb 500 hPa szint) több 100 vagy akár 1000 km-es örvényt találunk.)
Ajka belvárosa:
Apácatorna a szombat esti vihar előtt:
Ajka buszpályaudvara:
A Torna patak Kisberzseny mellett, illetve a mellette fekvő elöntött rét.
Farkas Zoltán