2018 legemlékezetesebb viharvadászata
Előzmények: Június 12.-én nyugat felől markáns hidegfront közelítette meg az országot. A Kárpát-medencét ekkor napok óta meleg, nedves levegő töltötte ki, ami kedvezett a zivatarképződésnek. Délután kevéssel 30°C fölé emelkedett a hőmérséklet és viszonylag erős szélnyírás alakult ki a magasban a front hatására, mely a kora délutáni gomolyfelhők alakján is jól látható volt. Délután Vas megyében, Szombathelytől délre egy zivatar alakult ki, mögötte pedig két további. A meleg, nedves levegő és az erős szélnyírás hatására ezek hamar szupercellává fejlődtek. Veszprém megyét elérve már szignifikáns (károkozó 3cm< jég), felhőszakadás és szélvihar kísérte. A cella előtti viszonylag tiszta ég kedvezett a fotózásnak. Mindeközben a Bakonyban is kipattant egy cella, ami szintén szupercellává erősödött, így már 4 szupercella örvénylett felettünk, mind a négy ciklonális forgású. A cellák kettéválása is látható volt a radaron, de a szétváláskor keletkezett anticiklonális szupercellák hamar feloszlottak, míg ciklonális társaik megerősödtek. A vihar Ajkát dió és tojás méretű jéggel és viharos széllel érte el, 26 mm csapadékot hagyva maga után. A felhőtető meghaladta a 12km-es magasságot. Este egy zivatarlánc is átvonult, de ezt már csak zápor és zivatartevékenység kísérte. A képriportban radarkép is látható, melyen pont Ajka felett vonult át a legerősebb góc.
A képek:
A bakonyi cella, jól látható a fő feláramlási torony. A felhőtető jegesedése még nem fejeződött be.
Marginális szupercellává fejlődött gomolyfelhő. A felette lévő üllő a fejlett hp(nagycsapadékú) szupercelláé, ami elérte Ajkát.
Az erősen jeges üllű eltakarja a Napot. A vihar előtt lévő kisebb gomolyfelhőkön is jól látható a magasabb légrétegekben kialakult szélnyírás hatása.
Érkező vihar nyugat felől. Fejlett falfelhő és határozott leáramlási zóna bő csapadékkal, melynek nagy része jég.
Közeledik. Itt már erősen elmosódott a leáramlási oldal, amit a jég dominanciája okoz.
Farokfelhő(a kép jobb oldalán látható nyúlvány)
Feláramlási alap (a falfelhő alja)
Határozott struktúra, mely csak szupercellákra jellemző.
Félelmetes...
"Izzik" a radar. A cella eléri a 70 dbZ-es radarreflektivitást (az Időkép.hu radarja)
Diónyi jég. (d= kb 3-4 cm)
Nem aprózta el... károk is bőven akadtak
A vihar utáni Ajka
Sajnos nem élték túl.
Minden kedves olvasónak köszönöm, aki megtekinti ezt a rövid, de annál emlékezetesebb képriportot. Sajnos viillámot nem tudtam fotózni. A képek által mindenkinek világossá válnak a természet iszonyatos erői, melyek építhetnek és robmolhatnak akár egyszerre is. Köszönöm a figyelmet! A képeket szerzői jog védi, felhasználásuk engedélyköteles.
Szerző és fotós:Farkas Zoltán