Ez történt 2019-ben
2019 rendkívül változatos, olykor kissé szélsőséges, de mindenképpen érdekes időjárásának összefoglalója. A tanulmány végén grafikonok, statisztikák és minden hónapnál képek teszik színesebbé, tartalmasabbá az írást. Jó szórakozást kívánok!
Január:
Eseménydúsan telt 2019 első hónapja, hóból, hidegből sem volt hiány
Újév napján egy hidegfront hatására feltámadt a szél, de csapadék nem hullott, viszont 2.-án többfelé hózáporok alakultak ki. 4.-én este egy melegfront hatására intenzív, nagypelyhes havazás kezdődött, ami 5.-én egész nap kitartott, a nap végére már 19 cm-es fehér paplan fedte be a tájat. Sajnos este átmenetileg fagypont fölé emelkedett a hőmérséklet a nyugatról beáramló enyhébb légtömeg hatására, így gyengén olvadni kezdett. Az olvadást egy 6.-án érkező hidegfront szakította meg, helyenként átmeneti hószállingózás, gyenge havazás is kialakult, este 15cm-es volt a hóréteg vastagsága. 7.-ére egy anticiklon vette át az irányítást, kitisztult az ég, hajnalra erősen fagyott, Ajkán -7,6°C-ig zuhant a hőmérő higanyszála, de -10°C körüli értékek is előfordultak. Délután a napsütés ellenére is csak -5 -2°C volt. Másnap újabb melegfront vonult át, 8.-án még egész nap fagyott, de 9.-én már 5°C közelébe emelkedett a hőmérséklet. A következő napokban borongós volt az ég, minden nap előfordult kisebb havazás, de 2-3cm-nél több egyik nap sem esett. Ezalatt hidegebb levegő szivárgott be, 11.-én és 12.-én -7 -10°C-os fagyokkal indult a nap. 13.-án melegfront hatására 999hPa-ig süllyedt a légnyomás. Az enyhülést főnszél erősítette, délután 8-10°C-ig melegedett az idő, elolvadt a hó, sőt 2mm eső is esett. Másnap egy gyenge hidegfront okozott viharos szelet, 15.-én reggel erősen fagyott, -5°C alá csökkent a hőmérséklet. A folytatásban délnyugatról mediterrán eredetű légtömegek érkeztek, 17.-én délután Ajkán 13,1°C-ig kúszott fel a hőmérő higanyszála, ez volt a hónap legmelegebb napja. A meleg időt 18.-án egy hidegfront szakította meg, ekkor 10 mm eső esett. A front mögött igen hideg levegő tört be, 19.-én hajnalban Ajkán -6,8°C volt. 20.-án eny mediterrán ciklonból esett 2 cm hó, másnap reggel többfelé -10°C alatti minimumokat mérhettünk. Ez volt január leghidegebb reggele és egyetlen zord napja is egyben. Délután sem csordult meg az eresz. 23.-án egy újabb mediterrán ciklon hatására havazott, ekkor lepel-3cm hó hullott. A ciklon után egészen 27.-éig nem emelkedett 0°C fölé a hőmérséklet, ekkor egy melegfront vonult át, többfelé ónos eső is esett, másnap 7-9°C-ig melegedett fel a levegő. 28.-án ismét télies fordulat következett, január utolsó hidegfrontjából kezdetben eső majd hó hullott, de utóbbi nem maradt meg. Igen alacsony, 993hPa volt a légnyomás, 30.-án reggelre kiderült az ég, ekkor -5°C -9°C-ig hűlt a levegő. A hónap utolsó napján erősen felhős volt az ég, a fagyos hajnalt 2°C körüli maximumok követték.
Januárban összesen 55 mm csapadék hullott, a havi középhőmérséklet -0,46°C, ami kb 0,5°C-kal magasabb az átlagosnál.
(Befagyott tó, Behavazva, Alvó körtefa, Téli hajnal, Olvadás A szerző képei)
Február:
Az átlagnál jóval enyhébb időben volt részünk, a hónap vége már kora tavaszias idővel telt
Február első napján egy melegfront hatására megenyhült az idő, 2.-án már 16,6°C-ig melegedett fel a levegő. 3.-án egy hidegfront hozott 8 mm csapadékot, a kezdeti esőt havas eső, havazás váltotta fel, de hótakaró nem alakult ki. 4.-étől anticiklon vette át az irányítást, 7.-éig napos, de hideg idő volt, ekkor reggel -8°C-ig csökkent a hőmérséklet. 8.-ától melegebb levegő érkezett, 9-én többfelé 15°C-nál is melegebb volt. 11.-én ismét egy hidegfront vágtázott át az országon, ebből 10-15 mm eső esett, másnap többfelé hózáporok is előfordultak. 14.-étől anticiklon épült ki, a napos időben ízelítőt kaptunk a tavaszból, 17.-én már 17-19°C-ig kúszott fel a hőmérő higanyszála, a hajnalifagyok is eltűntek. Az enyhe időt 20.-án egy gyenge hidegfront törte meg de lehűlés nem kísérte. 21.-én és 22.-én egy ciklon meleg- majd erős hidegfrontja vonult át az országon ekkor 4mm eső esett, 24.-én reggel többfelé -10°C alá hűlt le a levegő, Ajkán -10,5°C volt, ez lett a hónap leghidegebb napja. A fagyos idő kérészéletű volt, 26.-án már ismét átléptük a 15°C-ot, 28.-án pedig rekord melegben volt részünk, Ajkán 21.4°C-ig emelkedett a hőmérséklet.(A rekord Sárváron született, itt 23.5°C volt a legmelegebb órákban.)
A hónap csapadékösszege 25mm volt ami megfelel az átlagosnak. A havi középhőmérséklet 4,99°C, ami kb 3,5°C-kal magasabb az átlagosnál.
(Felhők között, Jeges ösvény, Napnyugta, A tavasz első próbálkozása, Lángoló égbolt A szerző képei)
Március:
Első tavaszi hónapunk száraz, változékony időt hozott, hó végén erősebb fagyok is előfordultak
A februári enyhe idő 1.-jén is kitartott, 17.2°C-os maximum állt be, majd este egy hidegfront hozott 2mm esőt és átmeneti pár fokos lehűlést. 3.-án melegfronti felhőzet borította be az eget, ekkor 1mm esett, 4.-én többfelé átleptül a 20°C-ot. 10.-éig folytatódott a szokásosnál melegebb idő, 8.-án gyenge záporok is kialakultak. 10.-én meleg, majd 11.-én hajnalban hidegfront vonult át, melyet megerősödő szél kísért, csapadék nem volt. 13.-án hajnalban 0 +2°C-ig hűlt le a levegő. 14.-étől 16.-áig több gyenge front is átvonult felettünk, ekkor összesen 5 mm eső esett. A 16.-ai gyenge melegfront mögött 17.-én 22,6°C-ig kúszott fel a hőmérő higanyszála. 18.-án egy gyenge hidegfront vonult át, ami mögött száraz, hűvösebb levegő érkezett. A derűs hajnalokon február óta először ismét fagyott, 21.-én reggel -6°C-ig hűlt a levegő, ez lett március leghidegebb reggele. A front mögött kiépülő anticiklon a hónap végéig meghatározta az időjárást, csak 25.-én okozott egy hidegfront szélerősödést és átmeneti lehűlést. A szikrázóan napos időben 20°C közelébe, néhány nap 21-22°C-ig melegedett fel a levegő, de csípősek voltak az éjszakák.
Márciusban összesen 10mm csapadék hullott, ami jelentősen elmarad az átlagos 30mm-től. A havi középhőmérséklet 9,97°C, ami kb 4,5°C-kal magasabb az átlagosnál.
(Gomolyos Somló, Távoli zápor, Napnyugta, Kulcsvirág az erdőn A szerző képei)
Április:
Az év negyedik hónapja nem hazudtolta meg önmagát, szeszélyes idővel telt, a tél is visszakacsintott
A hónap elején folytatódott az enyhe, tavaszi idő, bár elsején egy gyenge hidegfront vonult át, de ez sem csapadékot, sem lehűlést nem okozott. 3.-án egy gyenge zápor alakult ki, amelyből a magasban érkező szaharai eredetű por hatására sáros eső esett. 5.-én egy mediterrán ciklon felhőzete borította be az eget, végre enyhült a szárazság, jelentős 10-15mm eső esett, átmenetileg visszaestek a maximumok is. A következő napokban gomolyfelhős-napos idő volt jellemző,8.-án egy száraz zivatar vonult el Ajka mellett. A csúcsértékek ekkor kevéssel 20°C felett alakultak. 12.-én gyökeres változás következett be, egy sekély ciklon hatására 6 mm eső esett, délután bőven 10°C alatt maradtak a maximumok, Ajkán mindössze 6,3°C volt, a magasabb hegyeken fagyott és zúzmarás köd varázsolt telet a tavaszi erdőben. A légörvény 13.-án új erőre kapott, 14.-éig további 11 mm eső esett, megyeszerte 10, néhol 5°C alatt maradt a csúcshőmérséklet. 15.-én egy anticiklon nyúlt be hazánk fölé, ekkor naposabbra fordult az idő, 16.-án már 22-24°C volt. A meleg egészen 23.-áig kitartott, ekkor egy mediterrán ciklon okozott borongós időt, 1mm eső esett. A ciklon mögött erős déli áramlással erős melegedés kezdőtött, 24.-én volt az év első nyári napja (Tmax>=25°C). Délután egy zápor és egy zivatar is átvonult, melyekből 3mm csapadék hullott. 25.-én már 28.4°C, 26.-án pedig 29,4°C-ig melegedett fel a levegő. 26.-án este egy hidegfront szakította félbe a kora nyári időt, a délről érkezett nagy mennyiségű szaharai por miatt a frontot kísérő csapadékban is látható volt az aprószemű homok. 28.-án a maximumok jócskán 20°C alatt maradtak. A hónap utolsó két napján egy hidegörvény okozott hűvös, felhős időt, 29.-én csak 10-13°C volt a legmelegebb órákban, gyenge eső is előfordult.
Áprilisban 39 mm csapadék hullott, ami kevéssel elmarad az ekkor szokásostól. A havi középhőmérséklet 12,6°C, ami kb 1,5 fokkal magasabb az átlagosnál.
(Tavasz a kertben, Tavaszi tél a Kőris-hegyen, Szigliget A szerző képei)
Május:
Utolsó tavaszi hónapunk esős, hideg, gyakran szeles idővel telt, ritkán élvezhettük a kora nyarat
A hónap első két napja 20°C körüli idővel telt, de 3.-án egy, az Alpokon hullámot vető hidegfront és az ezáltal generált mediterrán ciklon 4 napon keresztül okozott kifejeztetten hideg, csapadékos időjárást, összesen 56 mm eső esett, ebből a legtöbb 5.-én, ekkor 28mm csapadék öntözte a tájat, ugyanezen a napon mindössze 4,6°C volt a maximum. 6.-án a Bakonyban havazott. Alig két derűsebb, enyhe nap után 9.-én újabb hidegfront okozott 12mm esőt és lehűlést. A front előtt 8.-án hajnalban +1°C-ig hűlt a levegő, ez volt május leghidegebb reggele. 10.-én és 11.-én újra naposabb időben volt részünk, mindkét nap 21-23°C-ig melegedett fel a levegő. 12.-én hajnalban ismét hidegfront érkezett melyet zivatar is kísért, ekkor 5mm csapadék hullott. Másnap a front hullámot vetett, ami miatt egészen 16.-áig borongós, esős, hideg idő volt, a maximum csak 16.-án lépte át a 10°C-ot, ekkor 10,7°C volt, a minimumok 5°C körül szóródtak. A 4 esős napon összesen 20 mm eső esett. 18.-án végre előbukkant a Nap, ismét átléptük a 20°C-ot, hajnalban 0 +5°C volt. 21.-éig csak gomolyfelhők zavarták a napsütést, melyekből egy-egy zápor fordult csak elő, ekkor 20-22°C-ig kúszott fel a hőmérő higanyszála. 22.-én egy sekély ciklon vonult át az országon további 6mm esővel és 4-5°C-os lehűléssel. A légörvény mögött délies áramlással melegebb levegő érkezett, 26.-án átléptük a 25°C-ot, Ajkán 26,1°C-ig melegedett fel a levegő. A kora nyárias idő azonban nem volt tartós, lassan egy mediterrán ciklon áramlási rendszerébe kerültünk, majd a légörvény 29.-én át is vonult felettünk. A ciklon összesen 40 mm csapadékot hozott, ebből a legtöbb 30.-án esett le, ekkor 31mm eső hullott, ez lett május legcsapadékosabb napja. 30,-án egy hidegcsepp labilizálta a légkört, a magasra törő gomolyfelhőkből zápor, zivatar is előfordult, ekkor újra 25°C körül tetőzőtt a hőmérséklet.
Május havi csapadékösszege 142mm lett, ami jelentősen (majdnem 90mm-rel) meghaladta az átlagot. A hónap középhőmérséklete 12,9°C, ami kb 3°C-kal elmarad az átlagostól
(Tavaszi erdő, Fiókák feljódése, A hegy koronája, Zivataros nap, Napnyugta a város felett A szerző képei)
Június:
Június meghozta a sokak által várva-várt nyarat, többször hosszan elnyúló kánikula tombolt
Átmeneti szünet után másodikán ismét egy hidegcsepp labilizálta a légkört, délután többfelé zivatarok pattantak ki. A robbanékony helyzet egészen hetedikéig kitartott, 5.-én Ajkán egy zivatart felhőszakadás is kísért, rövid idő alatt 25mm csapadék gyűlt össze. 7.-étől egy magassági gerinc hatására dél felől meleg, szárazabb légtömegek érkeztek, 8.-án a XX.Open Road Fest motoros felvonulását sem zavarta az időjárás. 9.-én 2019.-ben először átléptük a 30°C-ot. A szinte zavartalanul napos időben napról-napra emelkedtek a maximumok, 15.-én már 35,3°C-ot mértem, nagyos erős volt az UV sugárzás. Másnap még tombolt a forróság, majd este egy hidegfront hozta meg a felfrisülést, néhol hevesebb zivatarok is kialakultak. A front mögött labilis maradt a légkör, többfelé alakultak ki záporok, zivatarok, délutánonként kezdetben 5-30°C, később 30-33°C-ig elemkedett a hőmérséklet. A kánikulát 22.-én délután egy hidegfront törte meg, melyet többfelé heves zivatarok kísértek. Egyes cellákhoz peremfelhő, felhőszakadás társult. 23.-án még többfelé esett, a frontból összesen 37 mm csapadék hullott. 24.-én aztán újra déliesre fordult az áramlás, 27.-én már 35,5°C-os forróság tombolt, ez lett június legmelegebb napja. A hónap utolsó három napja is meleg, de már inkább csak 30°C körüli idővel telt, sokat sütött a Nap, csapadék sehol sem volt. Összességében 2019 hatodik hónapja lett 1901 óta a legmelegebb június, illetve ez lett az év legmelegebb hónapja is.
Júniusban 83 mm csapadékot mértem, ami meghaladta az átlagot. A havi középhőmérséklet 23,7°C lett, ami majdnem 4,5 fokkal magasabb az átlagosnál!(átlag:19,2°C)
(Szivárvány, Zivatar a Somlón, Nyár a Lúgos-tetőn, Távoli zivatar, Haragos fellegek1, 2, Napkelte A szező képei)
Július:
Júliusban a forró kezdés után átmenetileg hűvösebb idő köszöntött be, de a hónap utolsó dekádjában hosszú, igen meleg időszak vette kezdetét
Július első napja rögtön az év legforróbb napja is lett, 37,8°C-kal tetőzött a kánikula. Másodikán egy gyenge hidegfront mérsékelte a forróságot, de a maximumok így is 30°C felett maradtak, kivéve 4.-ét, ekkor "csak" 28,6°C volt, csapadék nem hullott. 4.-étől három napig anticiklonális hatások érvényesültek, 6.-án ismét megközelítettük a 35°C-ot, Ajkán 34,5°C-ot mértem. 7.-én egy markáns hidegfront vetett véget a kánikulának, a frontot kísérő zivatarokból és esőből összesen 4 mm csapadék gyűlt össze. A front mögött hűvös levegő áramlott be észak felől, ekkor a délutáni órákban is 20-25°C volt csupán. 11.-én reggelre a derült, szélcsendes időben 6,4°C-ig zuhant a hőmérséklet, így ez lett július leghidegebb napja. 12.-én napközben egy ciklon melegfrontja okozott esős időt, ekkor 5 mm csapadék öntözte a földeket, majd 13.-án délután egy hidegfront is átvonult hazánkon. A front előtt egy szupercella alakult ki, melyet Apácatornánál értem utol, a cellát egy tornádógyanús felhőtölcsér és jégeső is kísérte. (A viharról készült látványos képekből néhányat a hónap leírása után csatolok.) A következő napokban napsütéses időben volt részünk, de a csúcsértékek egészen 20.-áig nem érték el a 30°C-ot. A hónap utolsó dekádjában aztán ismételten meleg, afrikai eredetű légtömegek érkeztek hazánkba, így 20.-án már 31,7°C-os hőség tombolt és egészen 25.-éig minden nap egyre magasabbra kúszott fel a hőmérő higanyszála, ekkor 36,5°C-ot mértem. A kánikulát egy 27.-én érkező mediterrán ciklon zárta. A légörvényt erős zivatarok kísérték, többfelé viharos kifutószél pusztított. Ajkán 20 mm csapadékot regisztráltam. 28.-án reggel még egy cella vonult át, majd délutánra megyeszerte alábbhagyott a zivatartevékenység, a maximumok 25-30°C közé estek vissza. 30,-án és 31.-én visszatért a kánikula, mindkét nap 30-33°C-os forróság volt jellemző.
Júliusban összesen 31 mm eső esett, ami jelentősen elmaradt az átlagos 60mm-tól. A hónap középhőmérséklete 22,9°C lett, ami kb. 2 fokkal magasabb az átlagosnál.
(Napkelte az Adrián, Szupercella, Sötét gomolyfelhő, Kánikula)
Augusztus:
Utolsó nyári hónapunk is meleg idővel telt, de hosszan tartó forróság nem alakult ki
Augusztus első napján rögtön egy hidegfront hozott zivataros időt, ekkor 20mm csapadék hullott. 5.-étől kánikula köszöntött be, melyet 8.-án egy hidegfront szakított meg, helyenként zápor, zivatar is kialakult, délután pedig csak 20-25°C volt. A nyár hamar visszatért, 9.-én már ismét 30°C fölötti maximumok voltak jellemzők, 10.-én 34,2°C-ot, 12.-én 34,5°C-ot mértem, utóbbi lett a havi csúcshőmérséklet is, majd estére hidegfront érkezett. A frontzivatarok miatt sokaknak volt álmatlan éjszakája, másnapra jelentősen, majdnem 15°C-kal esett vissza a hőmérséklet. 15.-én a derült, szélcsendes hajnalon többfelé hűlt 10°C alá a levegő. 17.-étől jelentős melegedés kezdődött, 18-tól 20.-áig tartott a rövid kánikula, majd 20-án este hidegfront érkezett. A front előtt vonuló zivatarokból Ajkán nem hullott mérhető mennyiségű csapadék, jelentősen lehűlt a levegő. 24.-én ismét kánikula volt jellemző, majd 25.-én este egy újabb hidegfront miatt esett vissza a hőmérséklet. A viharok fő kísérőjelensége a felhőszakadás volt, én ekkor 45mm csapadékot regisztráltam, egyben ez lett szeptember 8.-ával holtversenyben az év legcsapadékosabb napja. 27.-én erős déli áramlással forró, sivatagi légtömegek érkeztek, így az év utolsó, pont egy hetes kánikulája vette kezdetét. A forróság 29.-én tetőzött 34.1°C-kal. Augusztus és a meteorológiai nyár együttesen forró, száraz, napos idővel búcsúzott el.
Augusztusban összesen 69mm csapadék hullott, ami több az átlagosnál. A hónap középhőmérséklete 23,5°C, ami kb 3 fokkal magasabb az átlagos értéknél.
(Naplemente a Tüskevári erdőn, Gomolyok, Mariazell, A Torna patak zivatar után )
Szeptember:
Szent Mihály hava is melegebb volt a sokéves átlagnál, csapadékból sem volt hiány
Az első tanítási nap még kánikulával telt, a 33,8°C-os érték a hónap legmagasabb maximuma is, majd másodikán megérkezett az évszakváltó hidegfront. A lehűlést 7 mm eső kísérte. 4.-éig anticiklonális hatások érvényesültek, ekkor 25-28°C-os csúcshőmérsékletek voltak jellemzőek, majd 5.én ismét hidegfront okozott borongós időt, ekkor jelentős csapadék sehol sem fordult elő. 7.-én egy mediterrán ciklon labilizálta a légkört, este egy, majd 8.-án hajnalig további 4 zivatarcella robogott át Ajkán, összenes 55 mm csapadék zúdult le, ebből 45mm 8.-án. 9.-én reggelre kitisztult az ég, többfelé 10°C alá hűlt hajnalra a levegő. Ezután 17.-éig egy anticiklon húzódott fölénk, beköszöntött a vénasszonyok nyara. 17.-én egy hidegfront okozott elszórtan záporokat, kissé visszaestek a maximumok is. 19.-étől 21.-éig minden nap reggelre 5°C alá, 21.-én 1,7°C-ig hűlt le a levegő, ez lett a hónap legalacsonyabb minimuma, ekkor már talajmenti fagy is előfordult. Ezután a hónap végéig jellemző volt a változóan felhős idő, csapadék nem hullott, minden nap 20-25°C közé emelkedett a hőmérő higanyszála. Az indián nyarat csak 28.-án zavarta meg egy gyenge hidegfront, de ez csak felhőzetnövekedést idézett elő. 30.-án egy hidegfront előtt 26,2°C-ig melegedett fel a levegő.
Szeptemberben összesen 64 mm csapadék hullott, ami több az átlagosnál. A hónap középhőmérséklete 17,1°C, ami kb 1°C-kal felülmúlja a sokéves átlagot.
Október
A szokásosnál jóval melegebb idővel telt az év 10. hónapja, többször kora nyárias időben volt részünk
Napos kezdés után 2.-án egy hidefront hatására megyeszerte jelentős, 10mm körüli eső esett, lehűlt a levegő, viharos északkeleti szél fújt. 4.-én 13,8°C volt a legmelegebb órákban. 5.-én ismét egy ciklon hidegfrontja okozott esőt és viharos szelet, majd 7.-én újabb front vágtázott át hazánkon, utóbbi nem okozott csapadékot, viszont 8.-án megérkezett az első őszi fagy, -1,7°C-ig hűlt a levegő a hajnali órákban, a hőmérséklet kevéssel 10°C felett tetőzött délutánonként. Másnap egy hidegfront előtt aztán megyeszerte átléptük a 20°C-ot. A frontból ekkor sem hullott csapadék, de visszaesett a hőmérséklet. 10.-étól egy anticiklon vette át az irányítást, mely egészen 6.-áig meghatározta hazánk időjárását, délutánonként a sok napsütés mellett 20-25°C ig melegedett fel a levegő, 15.-én 26,6°C volt a legmelegebb órákban. Több reggelen képződött köd. 16.-án egy hidegfront törte meg a nyugalmat, jelentős csapadék sehol sem hullott, ekkorra már kiszáradtak a talajok. 17.-étől az anticiklon visszahúzódott hazánk fölé és egészen 28.-áig szinte zavartalan volt a napsütés, kezdetben 20-25°C-ig, később már kevéssel 25°C fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra. Október legmelegebb napja 21.-e lett, amikor 26,8°C-ig kúszott fel a hőmérő higanyszála. A vénasszonyok nyarát végül egy hullámzó frontzóna törte meg 28-án, amely a hónap hátralévő részében borongós, hűvös, esős időt okozott, összesen 20,5mm eső enyhítette a szárazságot. Érdekes, hogy 29.-én egész nap gyengén szemerkélt az eső és csak 5 mm lett az aznapi csapadékösszeg. 31.-én már ugyan nem esett, de egész nap borult volt az ég, 10°C körüli maximumokkal búcsúzott el az október.
Októberben összesen 33,5mm csapadék hullott, ami elmarad a szokásostól. A hónap középhőmérséklete 14,4°C, ami kb 4°C-kal magasabb az átlagosnál.
(Őszi nyárfák, Kora este)
November
Az ősz utolsó hónapja tipikus novemberi idővel telt, az átlagosnál jóval magasabb hőmérsékletek mellett végig jellemző volt az esős, borongós időjárás
Mindenszentek ünnepén reggel fagypont alá csökkent a hőmérséklet, -1,5°C-ig hűlt le a levegő a hajnali órákban, ez lett a hónap leghidegebb reggele. Másodikán egy melegfront okozott felhősebb időt, de említésre méltó csapadék nem hullott, 3.-án átléptük a 20°C-ot. 4.-én egy hideg-, majd 5.-én egy meleg- majd ismét egy hidegfront vonult át, a három front összesen 34 mm esőt hozott magával, a maximumok ekkor többnyire 15°C körül alakultak, de 5.-én a melegfront mögött 22,7°C-ig emelkedett a hőmérséklet. Nem kellett sokat várni, 9.-én ismét meleg- majd 10.-én hidegfront vonult át hazánkon, ekkor ismét 31mm csapadék hullott, ebből 17 mm 10.-én esett le, ezen a napon csupán 6,3°C volt a legmagasabb hőmérséklet. Másnap reggel többfelé gyengén fagyott. Egy nap szünetet követően 12.-én egy mediterrán ciklon melegfrontjából esett 8 mm eső, másnap a ködös reggelt követően délután egy hidegfront ismét 8 mm csapadékot hozott magával. 14.-én reggel ismét gyengén fagyott, ekkor kissé felhős, de hűvös időt élvezhettünk. 15.-én már több volt a felhő az égen, de eső nem esett, megyeszerte 12-16°C-os tavaszias értékeket mérhetünk. 16.-án reggelre egy rövidhullámú teknő hatására borult be az ég, a nap folyamán többfelé újabb jelentős csapadék hullott. Másnap kisütött a Nap, 16,6°C volt a legmelegebb órákban. 20.-án egy mediterrán ciklon hatására ismét esős időben volt részünk, kissé visszaestek a maximumok is, de az éjszakai minimumok egészen 16.-a óta szokatlanul magasak, 8-10°C körüliek voltak. A ciklon hátoldalán kissé hűvösebb levegő áramlott be a Kárpát-medencébe, reggelente +2 +5°C, délutánonként 9-14°C-ot mérhettük. Az esős hónap méltó zárásaként 27.-én este egy hidegfront hatására eleredt az eső, 28.-án estig összesen 18 mm csapadék hullott. A front mögött észak felől hidegebb levegő árasztotta el az országot, 30.-án a derült idő ellenére már csak 4-7°C-ig emelkedett a hőmérséklet, bár még ez is melegebb volt az ilyenkor jellemző értékekhez képest.
Novemberben összesen 112 mm csapadék hullott, ami az átlagosnap több mint duplája. A havi középhőmérséklet 9,4°C lett, ami kb 4,5°C-kal magasabb az átlagosnál.
(Őszi fák, Jégvirágok, Derű, Ajkai látkép)
December:
Fagyos kezdés után rendkívül enyhe időszak vette kezdetét, a hónap során megmaradó hó csak a hegyekben volt, majd év végére jelentős lehűlés érkezett
Elsején este dél felől egy mediterrán ciklon borította be az eget, 2.-án megyeszerte jelentős, 15-20 mm csapadék hullott, kezdetben eső formájában, de délutánra a ciklon hátoldalán érkező hidegebb levegő miatt többfelé váltott át a csapadék havas esőbe, majd havazásba, de a hó csak a Bakonyban maradt meg. 3.-átől anticiklon határozta meg időjárásunkat, 4.-én reggel már -5°C környékére hűlt le a levegő, ekkor már délután is fagyott. 5.-én is kitartott a fagyos idő, de ekkor már a reggeli ködből képződő alacsonyszintű rétegfelhőzet borította be az eget. A felhők hatására éjszaka sem tudott erősebb fagy kialakulni. Mikulás napján ónos ködszitálás tette csúszóssá az utakat. 7.-én és 8.-án enyhébb légtömegek érkeztek, utóbbi napon többfelé 10°C-nál is melegebb volt, éjjel gyengén fagyott. 9.-én egy hidegfront okozott 4 mm esőt és erős északi szelet. A front mögött átmenetileg lehűlt a levegő, 11.-én reggel ismét -5°C közelébe hűlt a levegő, délután is fagyott. 12.-én egy mediterrán ciklon melegfrontja miatt egész nap szitálás volt jellemző, este kisebb havas eső is előfordult. A légörvény mögött délies áramlással rendkívül enyhe levegő érkezett, egészen 21.-éig kitartott a meleg, 18.-án 18,4°C-ig emelkedett a hőmérséklet, ez lett egyben a havi maximum is, az éjszakák is fagymentesek voltak. Az enyhülést a Bakony északi alján főnszél erősítette, melynek hatása még Ajkán is érezhető volt. 21.-én a rendkívül enyhe, 12,4°C-os minimumot követően egy mediterrán ciklon okozott 7 mm esőt, 22.-én pedig újabb légörvényből hullott jelentős, 30mm eső, ez volt december legcsapadékosabb napja, Bakonybél-Somhegypusztán megdőlt a napi csapadékrekord, ott 65,5 mm eső esett, de a Bakonyban nem egy helyen mértek 50 mm feletti 24 órás csapadékösszeget. A második ciklon 23.-án is felettünk örvénylett, ekkor további 11 mm csapadék hullott. Szenteste napján már nem esett, délután 10°C köré melegedett fel a levegő, de az erős, viharos északnyugati szél rontott hőérzetünkön. Karácsony napján egy hidegcsepp húzódott hazánk fölé, melynek hatására erős, 28.-án viharos északnyugati széllel hideg légtömeg árasztotta el a Kárpát-medencét. Karácsony másnapján 12.-e óta először ismét fagypont alá hűlt a levegő, a maximumok is jelentősen visszaestek. A lehűlés mélypontja 30.-án volt, ekkor reggel megyeszerte -5°C alá, itt-ott -10°C közelébe, Ajkán -7,1°C-ig zuhant a hőmérséklet, délután sem volt több 0 +4°C-nál. Ez volt december leghidegebb napja. Szliveszter napján megenyhült az idő, a fagyos reggelt követően 5-10°C-ig kúszott fel a hőmérő higanyszála.
Decemberben összesen 69 mm csapadék hullott, ami meghaladta az átlagos mennyiséget. A havi középhőmérséklet 4,48°C,ami kb 4°C-kal magasabb az átlagosnál
(Csendes táj, Ködbe veszve, Ajka, Ború, Fagyos reggel)
2019-ben az átlagosnál kissé több csapadék hullott, viszont országos átlagban az egyik legmelegebb évet zártuk. (Az ajkai éves középhőmérséklet magasabb, mint az országos átlag.) A statisztikákhoz használt méréseket Ajkán végeztem. A havi hözéphőmérsékletek a minimum és maximum átlagából lettek kiszámolva. A hőmérséklet mérése tized pontossággal történik, a csapadéké 0,5mm pontossággal.
A fényképek, adatok és diagrammok mind saját készítésűek, felhasználásuk engedélyköteles. Szerző: Farkas Zoltán
Hőmérséklet | Csapadék | ||
Éves közép- hőmérséklet |
13,02°C | Éves csapadék- összeg: |
739 mm |
Abszolút minimum | -10,5°C(jan 21, febr. 24) | Legnagyobb napi csapadék- összes: |
45 mm (Aug.25, Szept. 8 |
Abszolút maximum | 37,8°C(júl. 1) | Legkisebb havi csapadék- összeg: |
10 mm (Márc.) |
Legmaga- sabb minimum |
23,3°C(Jún. 13) | Legnagyobb havi csapadék- összeg: |
142 mm(Május) |
Legalacso- nyabb maximum |
-2,5°C(Jan.23) | Csapadékos napok száma: | 123 db |
Legkisebb havi közép- hőmérséklet |
-0,46°C(Jan.) | Havas napok száma: |
19 db |
Legmaga- sabb havi közép- hőmérséklet |
23,67°C(Jún.) | Hótakarós napok száma: |
16 db |
Éves abszolút hőingás | 48,3°C | Legnagyobb hóvastagság: | 19 cm (Jan. 5) |
Zord napok száma: (Tmin <=-10°C) |
2db | Zivataros napok száma: |
24 db |
Téli napok száma: (Tmax <=0°C) |
12db | Száraz zivataros napok száma: |
4 db |
Fagyos napok száma: (Tmin <0°C) |
65db | Jégesős napok száma: |
1 db |
Nyári napok száma: (Tmax >=25°C |
102 db | Ónos/fagyott esős napok száma: |
4 db |
Hőségnapok száma: (Tmax >=30°C) |
51db | Ködös napok száma: | 8 db |
Forró napok száma: (Tmax>=35°C) |
4db | Zúzmarás napok száma: |
1 db |